Aktualności z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Opolu
ZIMOWE ZDOBYCIE KOPY BISKUPIEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Miernicka   
„w góry w góry miły bracie, Tam przygoda czeka na cię”
Czy to słońce czy śniegowe chmury Nam nie straszne są żadne góry. Tuż przed feriami zimowymi (12 stycznia 2012 r.) nasz paczka – raczej nasza paka: 47 uczniów oraz 7 nauczycieli i rodziców postanowiło zdobyć najwyższy szczyt naszego regionu, tj. Kopę Biskupią zimą. Może i zimy w Opolu kiedy wyjeżdżaliśmy to nie było, ale szczyt góry nas nie zawódł i śniegu tam było co nie miara! Autobusem naszego zaprzyjaźnionego Biura Podróży Almatur dojechaliśmy pod Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny „Ziemowit”, a potem to już zaczęliśmy zdobywać.
Więcej…
 
OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec i Małgorzata Balwierczak   
„Język jest matką, a nie służebnicą myśli.”
Karl Kraus
ojczysty
„Ojczysty - dodaj do ulubionych" - to hasło kampanii społeczno-edukacyjnej ministra kultury i dziedzictwa narodowego mającej przypominać o roli i miejscu języka ojczystego. Kampania zostanie zainaugurowana w poniedziałek, 20 lutego 2012 r., w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Chcą by przyczyniła się ona do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika, że każdy jest za nią odpowiedzialny. Honorowy patronat nad kampanią objął prezydent Bronisław Komorowski. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1999 r. przez ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Data ta została wybrana dla upamiętnia demonstracji w 1952 r. w Bangladeszu, na której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Podczas tej demonstracji zginęło pięciu studentów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego. W naszej szkole Dzień Języka Ojczystego uczcimy III Międzyklasowym Konkursem Znajomości Języka Polskiego. Chętnych zapraszamy do udziału! Ojczysty - dodaj do ulubionych!
 
DZIĘKUJEMY, PANI WISŁAWO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec   
„-Zostawiła nam Pani sporo do czytania i sporo do myślenia.
Dziękujemy , Pani Wisławo!”
(M. Rusinek- osobisty sekretarz W.Szymborskiej )
 
 
W czwartek, 9 lutego 2012 r., o godz. 12, odbył  się pogrzeb poetki, Wisławy Szymborskiej. Noblistka została pochowana  na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu rodzinnym, gdzie leżą jej rodzice i siostra.
W ceremonii udział wzięli prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski i  premier Donald Tusk.
Młodzież naszego Gimnazjum, chcąc uczcić pamięć niezwykłej Poetki, zorganizowała spotkanie, na którym zaprezentowana została sylwetka i twórczość Noblistki. Uczniowie mieli okazję posłuchać wierszy odczytywanych przez samą Szymborską, a także wysłuchać nielicznych utworów Poetki w wersji muzycznej.

„… jeśli bym była szukana, moje znaki szczególne to zachwyt i rozpacz…”
Wisława Szymborska
 
ZGASŁO WIELKIE ŚWIATŁO POLSKIEJ POEZJI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec   

kalia

„Zgasło wielkie światło polskiej poezji…”
S.Chwin

W czwartek, 9 lutego 2012 r., o godz. 12, odbędzie się pogrzeb poetki, Wisławy Szymborskiej. Noblistka zostanie pochowana  na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu rodzinnym, gdzie leżą jej rodzice i siostra.
W ceremonii udział wezmą prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski i prawdopodobnie premier Donald Tusk. Wśród zaproszonych są m.in. Umberto Eco i Woody Allen.
Młodzież naszego Gimnazjum, chcąc uczcić pamięć niezwykłej Poetki, zorganizowała spotkanie, na którym zaprezentowana zostanie sylwetka i twórczość Noblistki. Uczniowie będą mieli okazję posłuchać wierszy odczytywanych przez samą Szymborską, a także wysłuchać nielicznych utworów Poetki w wersji muzycznej.

POGRZEB
„tak nagle, kto by się tego spodziewał”
„nerwy i papierosy, ostrzegałem go”
„jako tako, dziękuję”
„rozpakuj te kwiatki”
„brat też poszedł na serce, to pewnie rodzinne”
„z tą brodą to bym pana nigdy nie poznała”
„sam sobie winien, zawsze się w coś mieszał”
„miał przemawiać ten nowy, jakoś go nie widzę”
„Kazek w Warszawie, Tadek za granicą”
„ty jedna byłaś mądra, że wzięłaś parasol”
„cóż z tego, że był najzdolniejszy z nich”
„pokój przechodni, Baśka się nie zgodzi”
„owszem, miał rację, ale to jeszcze nie powód”
„z lakierowaniem drzwiczek, zgadnij ile”
„dwa żółtka, łyżka cukru”
     

 
ŚWIETLICA ZAPRASZA! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
teaUwaga! Uwaga!

Koleżanko i Kolego!
Zmarzłeś w drodze do szkoły - świetlica szkolna zaprasza!
W naszej świetlicy napijesz się gorącej herbaty z cytryną !
 
CIEPŁE RADY NA ZIMNE DNI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jadwiga Leńczuk   

Odpowiedni ubiór
winterclothes 
Strój na mróz powinien się składać z kilku warstw, najlepiej ubrać się na cebulkę, a warstwa wierzchnia ubrania powinna chronić przed wiatrem, deszczem i wilgocią.  Musi dobrze izolować, a jednocześnie pozwalać na odparowanie potu, gdyż wilgoć jest jednym z ważniejszych czynników zwiększających ryzyko odmrożenia. Idealne zimowe buty mają szeroki nosek, niski obcas i są o rozmiar większe od butów letnich. Ten zapas pozwoli w razie potrzeby na założenie dodatkowej warstwy ciepłych skarpet. Ale najważniejsza jest czapka. Skóra głowy jest  bardzo dobrze unaczyniona, dlatego tą drogą tracisz najwięcej ciepła. (30% ciepła organizm traci przez głowę). Pamiętaj też o wodoodpornych rękawicach.

Więcej…
 
„Nic dwa razy się nie zdarza…” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec   

szymborska
Wisława Szymborska
 WIELKA MAŁA KOBIETA, WIRTUOZ SŁOWA, POLSKA NOBLISTKA-
zgasła 1 lutego 2012 r.

 „Wysoko sobie cenię dwa małe słowa »nie wiem«. Małe, ale mocno uskrzydlone. Rozszerzające nam życie na obszary, które mieszczą się w nas samych, i obszary, w których zawieszona jest nasza nikła Ziemia". (Z przemówienia Szymborskiej podczas ceremonii odbierania Literackiej Nagrody Nobla, 1996 r.)

„Niektórzy lubią poezję”

Niektórzy -
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie sie musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.
Lubią -
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi sie komplementy i kolor niebieski,
lubi sie stary szalik,
lubi sie stawiać na swoim,
lubi sie głaskać psa.
Poezja -
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie juz padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam sie tego jak zbawiennej poręczy.

 
KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec   
ojczyznapolszczyzna

KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY


Miło mi poinformować, że Koordynatorzy Rejonowi Konkursu Ojczyzny Polszczyzny podjęli decyzję, którzy uczniowie zakwalifikowani zostali do etapu II.

Naszą szkołę reprezentować będą:

Paulina Nowak
- kl. 2a
Jakub Tymków - kl. 3b
Paulina Ryndak - kl. 3b
Damian Pietrasz - kl. 3b

Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za kolejne sukcesy!

 
KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY W PG NR 2 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec   
„…po mojej ojczyźnie-polszczyźnie
Z różdżką chodzę, wiedzący, gdzie bryźnie
Strumień prawdy żywiący i żyzny
Z mojej pięknej ojczyzny-polszczyzny…”
Julian Tuwim


W dniach 5 i 11 stycznia 2012 r.,  w naszej szkole, odbył się I etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Organizatorzy Konkursu postarali się, aby tematy wypracowań i opowiadań miały związek z ważnymi wydarzeniami w kulturze albo były inspirowane wybitnymi i wartościowymi tekstami kultury. Przygotowane przez Komisję Konkursu testy i pytania są konsultowane i oceniane przez grono specjalistów, z prof. Janem Miodkiem na czele.
W części pisemnej uczestnicy zmagali się z trudnymi zadaniami testowymi, redagowali opowiadanie. Część ustna polegała na wygłoszeniu przemówienia na wylosowany temat.
Zmagania uczniów obserwowali ich rówieśnicy oraz niezwykle skrupulatna i obiektywna, ale zarazem bardzo przyjazna Komisja Konkursowa w składzie: p. Agnieszka Pawelec (Koordynator Szkolny Konkursu), p. Anna Zwierzyńska i p. Małgorzata Balwierczak.
Popisy retoryczne, przygotowane przez uczestników Konkursu „na gorąco”, przeszły najśmielsze oczekiwania. Były wielkie  emocje, „twórczy” stres, krasomówcze popisy i ogromne zaangażowanie. Okazało się, że młodzi ludzie mówią piękną polszczyzną, mają głęboką wiedzę i świadomość środków ekspresji.
Wynik Konkursu:
1. Jakub Tymków (3b)
2. Paulina Nowak (2a)
3. Paulina Rydnak (3b)
4. Damian Pietrasz (3b)
5. Magdalena Górska(3b)
Wyniki zostały umieszczone przez Koordynatora Szkolnego na stronie internetowej Konkursu. O liczbie uczniów zakwalifikowanych do kolejnego etapu decyduje Komisja Rejonowa, ustalając limit koniecznych punktów.
Czekamy z niecierpliwością! Mamy nadzieję, że do tzw. Małego Finału zostaną zakwalifikowani wszyscy laureaci szkolnego etapu Konkursu Ojczyzny Polszczyzny!!! Trzymamy za Was kciuki!
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 9