Co nowego w bibliotece? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Balwierczak   „Wyspa na ulicy Ptasiej” Uri Orlev; Poznań: Media Rodzina, 2011.- 228 s.
To najbardziej znana książka Uriego Orleva, przełożona na 16 języków, wyróżniona licznymi nagrodami (m.in. wpisano ją na Listę Honorową IBBY).
Książka jest opowieścią o jedenastoletnim Alku. Trwa II wojna światowa, Alek mieszka wraz z rodzicami w getcie warszawskim. Kiedy władze okupacyjne rozpoczynają akcję likwidacyjną, chłopcu udaje się ukryć w starym, zrujnowanym domu. Ten dom staje się dla niego bezludną wyspą. Sił do przetrwania w tak niezmiernie trudnych warunkach, w obliczu śmiertelnego zagrożenia, dodaje mu nadzieja na powrót ojca.„Opowieść o Darwinie” Irving Stone; Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2011.- 716 s.
„Gdy w 1813 roku młody Karol Darwin wsiadał na okręt „Beagle”, był dobrze zapowiadającym się geologiem.(…) Pięć lat później do Anglii wrócił zupełnie inny Karol Darwin: ten, którego zapamiętały przyszłe pokolenia. W jego umyśle zaczęła kiełkować idea mająca wkrótce wstrząsnąć fundamentami nauki.
Kim naprawdę był ów łagodny człowiek, który nie zawahał się, zaryzykować reputacji, pozycji towarzyskiej i przyjaźni, gotów stawiać czoło brutalnym atakom, szyderstwom i groźbom? Skąd czerpał odwagę, by bronić swojej teorii przed głęboko zakorzenionymi przekonaniami ludzi, co w wiktoriańskiej Anglii było chyba trudniejsze niż kiedykolwiek? Powieść Irvinga Stone’a to hołd dla wielkiego naukowca, ale zarazem historia zwykłego człowieka”. Z okładki książki

Sześcioksią sagi o Wiedźminie
- mistrzu miecza i fachowcu czarostwa strzegącym moralnej i biologicznej równowagi w czarownym świecie fantasy. Komplet składa się z siedmiu tomów zawartych w sześciu książkach. Wszystkie w twardych oprawach, z autografem autora na grzbiecie kompletu.