MISTRZOSTWA EUROPY JUDO MASTERS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Miernicka   
Ta szacowna i nietypowa impreza odbyła się w Opolskim „Okrąglaku” w dniach 10 – 13.05.2012 r.  Bohaterami tych zawodów byli judocy, którzy ukończyli 30 rok życia, oraz od co najmniej 2 lat nie startowali w zawodach seniorskich.
I tak na opolskich matach spotkało się w sumie 470 byłych zawodników i zawodniczek – weteranów, którzy rywalizowali ze sobą przez trzy dni w różnych kategoriach wiekowych i wagowych. Czwartego dnia natomiast spotkały się drużyny narodowe.
Wspaniale spisali się Polacy, którzy zdobyli w sumie 23 medale dające nam w klasyfikacji zbiorowej miejsce trzecie. Czwartego dnia zawodów, drużyny polskie zdobyły trzy pozycje medalowe: panie miejsce I i dwie drużyny panów miejsca III.


Atmosfera zawodów była wspaniała, nikt nie rywalizował przecież o start w igrzyskach, czy ogromne trofea i nagrody pieniężne. Nagrodą i wyróżnieniem był przecież sam udział i start w zawodach, co dowodzi, że judo jest metodą na życie. Kodeks honorowy samurajów sprawdzał się jak nigdzie indziej, gdzie bowiem przegrany z radością przyjmował by z takim spokojem wyższość przeciwnika. Miło było spojrzeć na te wysportowane sylwetki nawet w wieku…. 60 – ciu kilku lat. Tu oglądało się czystą technikę i taktykę walki, a zasady fair-play i szacunek do przeciwnika wisiał w powietrzu. Takiej postawy i takiego sposobu na życie powinniśmy się uczyć od tych zawodników.
Zawody były zorganizowane przez Opolskie Towarzystwo Sportowe Gwardia i były powody do dumy i oklasków. A my im czynnie pomagaliśmy, bowiem w ramach innowacji sportowej klasa Ia i kilka uczennic z klasy IIIa brały udział w organizacji Mistrzostw. Tworzyliśmy zgrany duet i mamy swój udział w tych pochwałach. A chwalili nas za organizację zawodnicy, kibice, Polski Związek Judo a przede wszystkim delegaci Europejskiej Unii Judo.
W przyszłości życzylibyśmy sobie więcej takich imprez, które przecież sławią nasze miasto. Niech będzie ich więcej, a my na pewno się na nich znajdziemy!
http://itvsport.pl/index.php/sport-opolski.html
https://www.eju.net/media/?mode=showEvent&id=1217