JERZY BRZĘCZEK - LEKCJA Z MISTRZEM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Miernicka   


     W przededniu Euro 2012 – we wtorek 5 czerwca 2012 odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Lekcja wf inna niż wszystkie – lekcja z Mistrzem”. Tym razem uczniów PG2 odwiedził nie byle kto tylko Kapitan srebrnej drużyny piłkarskiej z Barcelony z 1992 r – piłkarz, obecnie trener Rakowa Częstochowa – Jerzy Brzęczek. Zawodnik grający w reprezentacji polskiej na pozycji pomocnika jest zawodnikiem, który jak dotychczas rozegrał najwięcej meczy w ekstraklasie, w tym 248 razy w Polsce, 307 w Austrii i 47 razy w Izraelu. W sumie daje to rekordowy wynik 602 spotkań w I lidze różnych krajów i rekordu tego, żaden inny zawodnik jeszcze nie pobił. Tuż za naszym gościem jest inny piłkarz – Krzysztof Warzycha, który ma na koncie 529 meczy.
     Oprócz srebrnego medalu olimpijskiego, 47 rozegranych meczy w reprezentacji naszego kraju, wielokrotnych mistrzowskich tytułów różnych krajów, w drużynach których grał Jerzy Brzęczek, znany jest również z faktu bycia wujkiem i odkrywcą talentu obecnego kadrowicza – Jakuba Błaszczykowskiego.
     Tego wielkiego sportowca, szalenie miłego, otwartego i skromnego człowieka mogliśmy gościć w murach naszej szkoły. Ale nie tylko gościć, jak każe tradycja spotkań w ramach lekcji z mistrzem – również nasz Mistrz szybciutko „wskoczył” w trampki i sportowe wdzianko i poprowadził praktyczne zajęcia z młodzieżą naszego gimnazjum. Zaskoczył uczniów i uczennice nie tylko znajomością tematu i wiedzą, jak również kondycją i sprawnością. Bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniami dostosowując ćwiczenia do wieku i możliwości ćwiczących jak również na bieżąco koordynował i poprawiał ich błędy. Były to z pozoru proste i łatwe zadania, ale niektórych zmęczyły i wycisnęły pot z czoła. I na pewno niektórzy chcieliby pomęczyć się więcej, ale czas Mistrza był niestety ograniczony.
     Po krótkiej przerwie na przebranie, odsapnięcie i łyk wody spotkaliśmy się jeszcze w świetlicy szkolnej z naszym gościem. Część pierwsza spotkania należała do nas, bowiem przedstawiliśmy naszemu gościowi krótką prezentację na jego temat z odrobiną humoru, która spotkała się z pozytywnym przyjęciem i wywołała kilkakrotnie uśmiech na twarzy pana Jerzego. Następnie był czas na pytania od młodzieży, a tych nie było mało. Począwszy od nieuchronnego: o wyniki Polski i innych drużyn na Euro, po karierę i życie prywatne gościa.
     Na wszystkie z tych pytań Jerzy Brzęczek otwarcie i wyczerpująco odpowiadał, podkreślając jak ważna jest rola sportu, każdego sportu oraz marzeń. To marzenia nadają cel, kierunek i sens w życiu. Na koniec dostaliśmy piłkę z autografem Mistrza, oraz Jerzy Brzęczek złożył swój podpis w kronice szkolnej, a my podziękowaliśmy mu za wizytę symboliczną różą i wręczając na pamiątkę monografię naszej szkoły, prosiliśmy naszego gościa o ponowne spotkanie już w nowych murach szkolnych.
     Nie doszłoby jednak do tej lekcji gdyby nie osoba księdza dr hab. Jerzego Kostorza, wielkiego sympatyka sportu oraz pomysłodawcy i realizatora projektu „Euro 2012 – w poszukiwaniu wartości”. Dziękujemy serdecznie za umożliwienie nam spotkania z tak wielkim sportowcem, którego postawa i maksymy życiowe są doskonałą lekcją w poszukiwaniu właściwych wartości dla młodego człowieka.