Język polski
URODA JĘZYKA POLSKIEGO PDF Drukuj Email
Wpisany przez A. Pawelec, M. Balwierczak   

Nasi uczniowie na temat trudnego języka polskiego.
s25164
 
OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec, Małgorzata Balwierczak   

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego,  w dniu 21 lutego 2012 r.,

w naszej szkole odbył się

SZKOLNY KONKURS JĘZYKA OJCZYSTEGO

Uczestniczyli w nim reprezentanci wszystkich klas naszego gimnazjum. Uroczystego rozpoczęcia Konkursu dokonał Pan Dyrektor i gimnazjaliści przystąpili do pierwszego etapu, który polegał na bezbłędnym napisaniu dyktanda. Tekst nafaszerowany „ortograficznymi smaczkami” nie popsuł humorów naszym hożym uczestnikom. Próżniak- meloman- główny bohater dyktanda  stał się wręcz bliskim przyjacielem naszych konkursowiczów.

W fantastycznych humorach, młodzież ochoczo przystąpiła do drugiego etapu Konkursu- do testu. Czyhające pułapki ortograficzne i poprawnościowe w następnym etapie okazały się być błahe! Dylematy typu: „Nie kupiliśmy kafelek czy kafelków”, „ Rok dwa tysiące osiem” czy „dwa tysiące ósmy?”, „Jedna pomarańcza?” czy „ Jeden pomarańcz?”, dla młodych ludzi nie były wielkim wyzwaniem!  (A może, Czytelniku, pokusisz się i podasz poprawną odpowiedź?).

A oto wyniki SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA OJCZYSTEGO:

Więcej…
 
OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Pawelec i Małgorzata Balwierczak   
„Język jest matką, a nie służebnicą myśli.”
Karl Kraus
ojczysty
„Ojczysty - dodaj do ulubionych" - to hasło kampanii społeczno-edukacyjnej ministra kultury i dziedzictwa narodowego mającej przypominać o roli i miejscu języka ojczystego. Kampania zostanie zainaugurowana w poniedziałek, 20 lutego 2012 r., w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Chcą by przyczyniła się ona do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika, że każdy jest za nią odpowiedzialny. Honorowy patronat nad kampanią objął prezydent Bronisław Komorowski. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1999 r. przez ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Data ta została wybrana dla upamiętnia demonstracji w 1952 r. w Bangladeszu, na której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Podczas tej demonstracji zginęło pięciu studentów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego. W naszej szkole Dzień Języka Ojczystego uczcimy III Międzyklasowym Konkursem Znajomości Języka Polskiego. Chętnych zapraszamy do udziału! Ojczysty - dodaj do ulubionych!